masks2.gif (1420 bytes) tef.gif (1885 bytes)
Forsiden
Niveau op


Præsentation
Spillet 2009
Sponsorer
Tilbageblik
Medvirkende
Links

1989 En Søndag på Amager
1990 Styrmand Carlsens Flammer
1991 Sommer i Tyrol
1992 Forår i Heidelberg
1996 ingen forestilling
1997 Annie get your gun
1998 Mød mig på Cassiopeia
1999 My Fair Lady
2000 Vagabonderne på Bakkegården
2001 Røverne fra Rold
2002 Sommer i Tyrol
2003 Der Brænder en Ild
2004 Styrmand Carlsens Flammer
2005 Tre Små Piger
2006 Folk og røvere i Kardemomme By
2007 Pippi
2008 Landmandsliv

1990 Styrmand Carlsens Flammer

 

Forestillingerne
Instruktion: Erling Prang
Sufflør: Jette Johnsen
Danseinstruktør: Heidi Frydenlund Vad
Sang- og korarrangement: Søren Kr. Vad og Ebba Kyed

Thornlng Borgerforenings amatørsceneudvalg høstede en masse erfaringer ved opførelsen af "En søndag på Amager" på den nye friluftscene i Thorning i juni 1989. En af de væsentlige var, at scenearealet var for lille. Det blev der rådet bod på. Næsten en trediedel blev lagt til ved hjælp af frivillig arbejdskraft.

plakat.jpg (529205 bytes)
Tage Bjerrings plakat

Dette arbejde var en af de gamle scenerotter i Thorning, Jens Peter Salomonsen primus motor for.

Efter succesen med Heibergs "En Søndag på Amager" i 1989 tog Thorning Borgerforenings amatørscene munden fuld det følgende år ved at kaste sig ud i den store udfordring, det var at sætte "Stymand Carlsens Flammer" på plakaten.
Staben af skuespillere, dansere, orkester, medvirkende bag scenen og de mange, som forestod sceneopbygning m.m. talte næsten 100 mennesker.

Der var fem forestillinger på programmet, med premiere lørdag den 9. juni kl. 14.00. Generalprøven, der skulle have fundet sted fredag aften, måtte aflyses på grund af regn, men blev gennemført lørdag formiddag, altså få timer inden premieren.

Johannes Bach fra Brugsen i Kjellerup gav friluftsspillet en hjælpende hånd ved at yde sine medlemmer et tilskud til entreen på 25%.
Det var medvirkende til, at der på trods af VM-fodbold i TV kom ca. 100 flere og så stykket, end i 1989.

Udfordringen var stor, men den lykkedes! Alle, også publikum var begejstrede! Sidste del af forestillingen blev ikke mindre festlig af, at 25 børn af de medvirkende i en fantastisk sminkning spillede indfødte børn.

Foruden iørefaldende sange og smukke danse bød stykket på kvikke replikker, flotte kulisser og festlige farverige kostumer."Styrmand Carlsens Flammer" var et stykke, der ikke blot stillede store krav til aktørerne med sceneprøver, sange, danse mm. Samtidig skulle der udføres et kæmpe stykke arbejde bag scenen med fremstilling af kostumer, scenemodel, kulisser, presse, plakater, programmer, fremskaffelse af rekvisitter, musikalsk arrangement mm. Denne brogede forsamling af børn og voksne i alle aldre talte ca. 90 personer.

Til de større roller var der mange garvede amatørskuespillere på egnen, og deres entusiasme smittede af på de nye, som var med for første gang.

Til toppen


Handlingen

Handlingen begynder i en havnecafe i Helsingør, hvor der hyres mandskab til skibet "ALBATROS". Besætningen kommer til at bestå af Kaptajn Hammer, Styrmand Carlsen. Skibsreder Lemborg og Bøgelund samt nogle muntre sømænd.

Ekepeditionen har som mål sydhavsøen Bullaboa på grund af en omtalt skat i en flaskepost. Forinden skibet når til øen, byder sejladsen på mange spændende oplevelser, krydret med smukke danserinder og mange dejlige sange.

I Port Said stiftes bekendtskab med den forførende barsangerinde Zøe. I Indien besøges Maharajaen og hans smukke hustruer. Dette besøg ender med at Hammer og Carlsen smides på porten. Turen går videre til Singapore, hvor det lykkes den smukke danserinde Zikawa at lokke planerne for ekspeditionen ud af Styrmand Carlsen.

Endelig ankommer "ALBATROS" til Bullaboa, hvor der venter besætningen en overraskelse, men alt falder på plads, og det gode skib stævner igen mod Helsingør.

Til toppen


Medvirkende

Styrmand Carlsen
Kaptajn Hammer
Lemborg junior, skibsreder
Mr. Caddish
Bøgelund, vært i cafe "Fregatten"
Gerda, hens datter
Trine, serveringsjomfru i "Fregatten"
Dorte, hendes lillesøster
Svend, bådsmand på "Albatros"
Knud, matros på "Albatros"..
Valdemar, kok på "Albatros"
1. sømand

2. sømand
3. sømand
4. sømand
5. sømand

Mr. Treasseeker
Zøe, barsangerinde i Port-Said
Salim Khalem, alfons

En opvarter i Port-Said
En dørvagt i bar i Port-Said
1. pige i Port-Said
2. pige i Port-Said
3. pige i Port-Said
Maharaja' en af Badagara
Asuhayana, hans yndlingshustru
Rhana, hans slavinde
Vagter
Knud Andersen
Ejvind Nielsen
Birger Brødløs
Harald Pehrson
Jens Peter Salomonsen
Heidi Andersen
Else Døssing
Christina Gjødvad
Kim Prang
Ole Philipsen
Jakob Petersen
Kent S. Christensen
Harald Gammelgaard
Gregers Thomsen
Verner Vad
Jakob Philipsen
Lars Lund Kristensen
Dorte Prang
Henning Jensen
Jacob Philipsen
Gregers Thomsen
Helle Andersen
Heidi Pedersen
Sanne Nørgaard
Harald Gammelgaard
Gitte Madsen
Dorte Prang
Henning Jensen
Preben Juhl Jensen
Børn m/vifter Christian Thomsen
Anita Eriksen
Huang-Chiang, kinesisk barvært i Singapore
Zikawa, malayisk dansepige
Frederikke, dronning af Bullaboa

Kala-Mietetu, premierminister
Tanga-Tuwara, medicinmand
En bullaboaner

Elektronhjerne
Verner Vad
Heidi Frydenlund Vad
Tove Mark
Henning Jensen
Lars Lund Christensen
Anne Marie Salomonsen
Louise Andersen
Bullaboanere
Ruth Vad, Verner Vad, Gregers Thomsen, Jacob Philipsen, Kent Christensen, Gitte Bøgelund, Dorte Prang, Heidi Pedersen, Helle Andersen, Helene Kyed, Heidi F. Vad, Sanne Nørgard og Pia Klostergård
Bullaboabørn Karen, Mette, Lene, Karina, Mille, Stine, Christian, Tine, Jeppe, Søren, Gitte, Michael, Stine, Mette B., Bettina, Anita, Anne Sofie, Steffen, Rune, Lasse, Line, Dennis og Jon
Dansere m.m. Heidi Andersen, Dorte Prang, Helle Andersen, Christina Gjødvad, Helene Kyed, Heidi Pedersen, Heidi F. Vad, Sanne Nørgard og Pia Klostergard
Musik Lisbeth Philipsen, Ebba Kyed, Jørgen Worre, Torben B. Sørensen, Søren Kr. Vad
Dekoration og plakat Tage Bjerring
Scene Preben Juhl Jensen, Åge Døssing, Jens Sørensen, Kim Bøgelund, Jens Peter Salomonsen
Sminke Kirsten Hebsgård, Bente Holst Nielsen, Inger Marie Thomsen, Ellen B. Madsen
Frisør Lone Jensen, Hanne Noesgård
Kostumer Ellen B. Madsen, Aase Eriksen Anna Døssing
Lys Birger Brødløs, Henning Jensen, Leo Papsø
Lyd Henning Bitsch, Leo Papsø, Jacob Andersen
Regissør Hanne Pehrson, Åse Bjerring
PR Kirsten Hebsgård, Erik Sørensen, Søren Klostergård
Økonomi Else Døssing
Blomsterdekoration "Pynteholdet"
Video Karsten B. Madsen
Koordinering af børnenes medvirken Ruth Vad
Amatørsceneudvalget Else Døssing, Kirsten Hebsgård, Lisbeth Philipsen, Birger Brødløs, Ejvind Nielsen, Carl Erik Philipsen

Til toppen


Billeder

Til toppen