Køb bananer – køb bananer…
Nu kan de glade Kim Larsen toner
snart høres på Friluftsscenen i Thorning.

1 maj blev i Thorning markeret med hektisk aktivitet i Thorning Hallen. Her var netop fællesskabet i højsædet, da alle medvirkende i og udenfor scenen satte hinanden stævne til en stor – nej ikke kampdag – men en ganske fredelig og særdeles produktiv arbejdsdag i forbindelse med opsætningen af dette års friluftsspil Midt om Natten.
1. maj var sidste dag, der blev øvet inde. Vejrguderne er foreløbigt med friluftsspillet. Man skulle ikke tro, det var den sidste forårsmåned, der nu blev taget hul på; men snarere den første sommermåned. Solen skinnede og alle træerne var sprunget ud. Fremover øves udendørs på scenen, og aldrig før har skoven været så grøn.
Solen skinner også over billetsalget. Der er aldrig tidligere solgt så mange billetter så tidligt i forløbet. Det skyldes måske, at billetsalget blev åbnet af Kim Larsen – ganske vist ikke himself; men den meget efterspurgte look á like Peter Philipsen ved et godt besøgt "Haveje" arrangement i forsamlingshuset i Thorning.
Stykket har premiere 4. juni og der spilles i alt 7 forestillinger på Friluftsscenen i Thorning bag forsamlingshuset.
Foto: Disse bananer er ikke til salg, men er et festligt indslag i Midt om Natten - kreeret af det dygtige kostumehold.
Pressartikel af 4/5 2011.

Syns om på Facebook
Nyeste opdateringer
Presse 