Thorningegnens Friluftsspil efterlyser skuespillere
Der skal bruges mange skuespillere, sangere og dansere, når ”Midt om Natten” opføres på friluftsscenen i Thorning i juni 2011. Filmen og især Kim Larsens musik er kendt af alle, og alle aldersgrupper kan synge med på mange af sangene.
Instruktør Kim Brandt og musikalsk leder Flemming Berg glæder sig til at komme i gang med opsætningen af ”Midt om Natten”. Forestillingen skal i høj grad leve på musikken og derfor er det intentionen at finde et stort hold af skuespillere og øvrige ensemble. Stort set alle medvirkende vil opleves på scenen i store dele af forestillingen.Til denne opsætning skal der bruges et stort antal mandlige og kvindelige skuespillere i 20-40-års alderen. Der skal i øvrigt bruges skuespillere i alle aldre både til roller og til ensemble – bl.a. en pige og en dreng på ca. 9-10 år.
Søndag den 10. oktober kl. 14.00 afholdes der informationsmøde på Thorning Skoles lærerværelse. Her vil Kim Brandt fortælle om de tanker han som instruktør har gjort sig om stykket, om personerne, musikken samt om hele forløbet frem til premieren i juni 2011. Efter informationsmødet kan man hente sangtekster og replikker på foreningens hjemmeside, så man kan forberede sig til audition, som afholdes søndag den 7. november 2010.
På foreningens hjemmeside www.thorning.com kan man allerede nu tilmelde sig audition.
Bestyrelsen for Thorningegnens Friluftsspil håber at rigtig mange, både nye og ”gamle” ansigter, har lyst til at medvirke i Midt om Natten. Alle, der kunne tænke sig at prøve kræfter med sådan en forestilling opfordres til at møde op ved informationsmødet.
Der bliver arbejdet seriøst og professionelt med instruktion og indstudering af både kor- og solosange. Humøret er højt ved prøverne, og alle kan glæde sig til et udbytterigt øveforløb.
Så kom ud af busken og prøv kræfter med skuespil, sang og dans i Kim Larsens forestilling ”Midt om Natten”. Kom og oplev det fantastiske sammenhold, der helt sikkert opstår både skuespillere imellem; men så sandelig også mellem skuespillere og alle de mange ”praktiske grise”, der får hele forestillingen til at køre.
Presseartikel af 19-9-2010

Presse 